Barwy w ogrodzie

okladkaPolecam moją książkę „Barwy w ogrodzie” wydaną przez Wydawnictwo „Arkady” w 2012 roku – jest jeszcze do znalezienia w niektórych księgarniach, zwłaszcza internetowych. Tytuł mówi o czym jest ta publikacja. Prócz moich przemyśleń, zawiera wiele zdjęć ogrodów, także tych zrealizowanych przeze mnie.
Poniżej dwie opinie o książce.

 

 

 

 

 

 

 

Większość dzisiejszych ogrodów wygląda jak skrzyżowanie cmentarza z placem manewrowym. Podjazdy wyłożone betonową kostką, wygolone z hałasem trawniki i okalające ogród tuje. Brzydko i strasznie. Dostałem od Pana Bogdana Plomina książkę Barwy w ogrodzie. Więc może być ogród stworzony nie przez brygadę budowlaną, a przez malarza?
Pierwsza część książki to prosty podręcznik malarski, ale podręcznik, w którym nie operuje się farbami, lecz barwami przyrody. Kolejne rozdziały są rozwinięciem pomysłów na zastosowanie poszczególnych barw w kompozycjach roślinnych. Mamy w tych rozdziałach wiele zdjęć, możemy więc zobaczyć jak to wygląda. Możemy we własnym ogrodzie sprawdzić, czy naprawdę wygląda tak pięknie jak na zdjęciach.
Nie ma w tej książce o kompoście, sadzeniu, przesadzaniu, wykopywaniu i zakopywaniu. O tym jest wiele w innych książkach – na ich podstawie można zrobić ogród albo piękny, albo obrzydliwy. Na podstawie książki Pana Bogdana Plomina stworzyć można tylko ogród piękny, bo z zabawy barwami i z zabawy kwiatami wychodzą tylko rzeczy piękne.

Prof. Jan Rylke – SGGW w Warszawie

(…) Wbrew pozorom planowanie kolorystyki przyszłego ogrodu nie jest łatwym zadaniem. Nie wystarczy ograniczyć się do jednej barwy, z kolei wielość kolorów może skończyć się pstrokacizną nie do przyjęcia. Dzięki tej publikacji, wypełnionej po brzegi wspaniałymi zdjęciami roślin, czytelnik zapozna się z całą tęczą barw, pozna ich charakter i zestawienia, w których czują się wyśmienicie. Dużo łatwiej będzie samemu wykreować harmonijny, przyjemny dla oka krajobraz. (…) Ekspercka wiedza podana przystępnym językiem stanowi potężną dawkę inspiracji, z której może z powodzeniem skorzystać zarówno profesjonalista, jak i początkujący ogrodnik – amator.

Paulina Hernandez – ArchitekturaKrajobrazu.info

Potrzebujesz zmiany w ogrodzie? Zapraszamy do kontaktu